Szkotka 01

wiadomości: 5 rozmówcy: 3

W objaśnieniu nad krzyżówką nie ma
informacji, że nie można używać nazw
własnych. Moje rozwiązanie: Dymna (Anna)
i Nagano uznano jako błąd. Dlaczego??

Urszulko w informacji nad zadaniami jest takie zdanie "Wszystkie użyte wyrazy są rzeczownikami pospolitymi w liczbie pojedynczej. " Pozostawiam do przemyśleń.

Beniu, bardzo Ci dziękuję :)))
Tylko Ty jedna odpowiedziałaś
na mój komentarz.
Przemyślałam to i porafię
czytać (mam nadzieję) ze zrozumieniem.
W tej chwili rozwiązuję tylko
SZKOTKI i mam wiele wątpliwości
do tych "rzeczowników pospolitych".
Występują w nich bardzo "dziwaczne"
wyrazy, które naprawdę są niepospolite.
Jeżeli chodzi o Nagano i Dymna to
myślę, że każdy Polak wie o co chodzi.
Szkoda, że nikt więcej nie wypowiedział
się na ten temat.
Serdecznie pozdrawiam :)))

Rzeczowniki (nazwy) własne to imiona i nazwiska, nazwy geograficzne, planety, państwa, rzeki, ulice i place, które piszemy wielką literą, a rzeczowniki pospolite to wszystkie inne, ogólne nazwy rzeczy i obiektów, które piszemy małą literą.
.
"POSPOLITE" - nie znaczy, że muszą być powszechnie znane, choć w krzyżówce można postawić taki warunek dodatkowy.
.
"Nagano" to rzeczownik własny, ale "miasto" jest rzeczownikiem pospolitym.
"Dymna" to rzeczownik własny, ale "aktorka" lub "kobieta" to rzeczowniki pospolite.
Rzeczownikiem własnym jest "Ziemia" (planeta), ale "ziemia" (grunt) jest rzeczownikiem pospolitym.
.
Zapis nad krzyżówką oznacza, że wolno nam używać wyłącznie rzeczowników pospolitych, czyli pisanych MAŁĄ literą.
Pozdrawiam.

Dzejdi, bardzo dziękuję Tobie za tak szczegółowe wyjaśnienie moich wątpliwości. Szczerze Ci powiem, że o tym nie wiedziałam. Teraz wiem o co chodzi i zapamiętam to do końca życia :) Jeszcze raz WIELKIE DZIĘKI. Serdecznie pozdrawiam.