Różne pisownie tego samego wyrazu

wiadomości: 2 rozmówcy: 2

Naprawdę denerwujące są "niby błędy" polegające na różnicach wynikających z zastosowanych pisowni w krzyżówkach. Raz używane są spolszczenia, kiedy indziej pisownie oryginalne, zależnie od upodobania autorów.
Może autorzy zdecydowaliby się używać dopisków typu "pisownia oryginalna", "nazwa spolszczona", zwłaszcza kiedy litera decydująca nie krzyżuje się z żadną inną i nie ma sposobu na to aby zorientować się, którą opcję wybrać aby zapis był poprawny.

Rewes, autor hasła nie ma żadnego wpływu na krzyżowanie się słów w diagramie. Słowa do krzyżówek, wybiera ze słownika program komputerowy. O pisowni decyduje poprawność słownikowa. Generalnie, trzeba po prostu uważać i nie korzystać ze źródeł "niepewnych".
Spolszczenia są dopuszczalne tam, gdzie dopuszczają to słowniki. Za wzorcowy uważamy tu SJP PWN, ale inne też są honorowane, zresztą rozbieżności zdarzają się dość sporadycznie.
Uzasadnione reklamacje są uznawane, a cała masa pretensji pod krzyżówkami, jest niesłuszna i wynika z nieuwagi, pośpiechu, albo bezkrytycznego opierania się na pierwszych z brzegu publikacjach ukazujących się w wyszukiwarkach.
Twój wywód nie zawiera żadnych konkretów, więc nie dajesz sobie szansy na otrzymanie jakiejś szczegółowej odpowiedzi. Na razie masz tylko jedną reklamację pod krzyżówką, z dużą szansą na uznanie, a piszesz tak, jakbyś ciągle padała ofiarą niezdecydowanych autorów.
.
Tak podaje encyklopedia PWN:
http://encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=3999487
yin-yang, zasada chińskiej filozofii klas. i religii taoistycznej, oznaczająca wzajemne oddziaływanie 2 przeciwstawnych i dopełniających się sił:
☻ yin — ciemność, bierność, żeńskość, śmierć, ☻ yang — światło, aktywność, męskość, życie;
[...]
Pozdrawiam.