Logiczna 02

wiadomości: 8 rozmówcy: 3

Proszę o uznanie alternatywne słów BOD i KENDO.
Bod - w telekomunikacji i elektronice to miara określająca prędkość transmisji sygnału (ilość zmian medium transmisyjnego na sekundę).pl.wikipedia.org/wiki/Bod .
Denko - myślę, że tu nie trzeba objaśnień....

Kendo pewnie jeszcze by przeszło. Ale jak napiszesz "BOD" to następny wyraz w tym rzędzie nie będzie się zgadzał (zamiast lider będzie musiało być LIKER(?)). Nie mówiąc już o tym, że litera K kolidowałaby z hasłem pionowym.

Krzyżówki logiczne są na tyle specyficzne, że nie da się (lub bardzo trudno jest) ułożyć inne wyrazy niż te, które były w założeniu. Zmiana choćby jednej litery w krzyżówce spowoduje automatycznie zmiany w innym wyrazie, a to z kolei w innym itd. Tu każda litera musi mieć swoje miejsce tworząc przy tym sensowne rozwiązanie. I choćby z jednego zestawu liter dało się ułożyć kilka słów to zawsze trzeba mieć na uwadze, jakie litery są w innych zestawach, żeby wszystko się zgadzało.

► Moniu, pierwsza prawda księdza Tischnera.
W zasadzie tylko nieuwaga może dać błędny rezultat. Trochę zabawy jest, ale to tylko taka trudniejsza wykreślanka.

► Gdzieś niedawno któraś z miłych Pań napisała o DOPEŁNIANKACH. Myślę, że przy ograniczeniach podobnych do tych obowiązujących w LOGICZKACH, można by spróbować z taką krzyżówką.
Mam na myśli wersję krzyżówki dopełnianej, w której są ujawnione niektóre litery, a rozwiązujący musi sam uzupełnić diagram.

Dzejdi - a czy nie byłoby to za bardzo podobne do "kwadratów - uzupełnianek"? Pytam, bo szczerze przyznam, że trochę boję się takiego typu zadań. Z "kwadratami" do tej pory się nie uporałam. Kilka z nich jakimś cudem rozwiązałam, ale zostało mi jeszcze dużo, wszystkie rozpoczynałam i... nic.

Słusznie, monimoni....Biję się w pierś i przepraszam za gapiostwo. Chyba trzeba zacząć nosić mocniejsze szkła lub się nie spieszyć nadto. Pozdrawiam.

Ginni, sama przeszłam przez to, co Ty. Jedną z pierwszych krzyżówek z serii logicznych rozwiązywałam chyba z pół dnia, bo wychodziły mi różne wyrazy, ale po ich wpisaniu nie zgadzały mi się pozostałe literki. Nawet pomyślałam, że chyba ktoś się pomylił, ale po głębszym zastanowieniu okazało się, że jedyną osobą, która się pomyliła byłam ja :) Doszłam już do jako takiej wprawy, ale wciąż trzeba mieć oczy szeroko otwarte. Pozdrawiam serdecznie!