Liczba mnoga

wiadomości: 9 rozmówcy: 3

Nie chcę zajmować miejsca pod krzyżówką ale ten temat nie daje mi spokoju. W części dotyczącej budowy słownika znajduje się zapis "Wszystkie proponowane wyrazy powinny być rzeczownikami, albo muszą występować w znaczeniu rzeczownikowym, zgodnie ze słownikami języka polskiego - w formie mianownika liczby pojedynczej (w pewnych uzasadnionych przypadkach - liczby mnogiej)." Co to są uzasadnione przypadki? Dla mnie rzeczowniki, które nie posiadają liczby pojedynczej /drzwi, usta, nożyczki, urodziny, spodnie/ oraz np. nazwy własne /wsie/. W dalszej części jest zapis odnoszący się do wprowadzania wyrazów w liczbie mnogiej, według podanych przykładów może być to każde hasło tylko musi być odpowiednio opisane. Dalszy zapis odnoszący się do tego czy wszystkie wpisy są prawidłowe stwierdza, że "Niestety, nie. Szarada.net nie miała na początku ani określonych zasad słownikowych, ani kontroli jakości poprzez głosowanie. W wyniku tego w słowniku znajduje się wiele słów w liczbie mnogiej..." . Szanowni Admini będę bardzo wdzięczna za oświecenie mnie jak to właściwie jest z tą liczbą mnogą. Muszę wyjaśnić, że moje rozwiązywanie krzyżówek rozpoczęło się od "Rozrywek" i to tam zaszczepiono mi zasadę hasła w mianowniku lp. toteż dla mnie było i jest wielkim zaskoczeniem w szaradzie wprowadzenie lm.

Już wspominałem w którymś wątku, że napis nad panoramami: "dopuszczona liczba mnoga" był według mojej intuicyjnej wiedzy spowodowany brakiem oznakowania słów występujących w słowniku w liczbie mnogiej. Założeniem było, że krzyżówki układa program komputerowy, który nie mógł w "tłumie" rozpoznać wyrazów w liczbie mnogiej. Stało się to powodem licznych kontrowersji. Sam rozdziawiłem gębę na początku, bo również jestem dzieckiem "Rozrywki", a właściwie pierwszy poważny grzech popełniłem z "Szaradzistą". Dopóki się ukazywał, zawsze miał u mnie pierwszeństwo. Godzi się jednak zauważyć, że również "Rozrywka" nie od razu reprezentowała taki poziom jak dziś, choć gwiazd nigdy tam nie brakowało.
Nasze krzyżówki z haczykiem to w "Rozrywce" zadania "Z przymrużeniem oka". W numerze 12 z 6 czerwca b.r., w takiej właśnie krzyżówce, autorstwa Wielkiego Mistrza Leszka Rydza znajdujemy: ANTAŁKI(malutkie u beki) z niezwiązaną ostatnią literą, MOKASYNY(stoją na baczność przed wigwamem), NOWICJUSZE(mile widziani w partii zielonych), MIMOWIE(grają i nic nie słychać). To tylko przykłady na to, że liczba mnoga jest tu swobodnie używana, gdy ma jednoznaczny opis, ale nie tylko takie przykłady można w tych zadaniach znaleźć. Na przykład taki opis: "nie psie ła" nieodżałowanej pamięci Zbigniewa Sumery lub "dwa do brania we", czy "kłute przed Julkiem" Jacka Wojaczyńskiego - aktualnego mistrza Polski w szaradziarstwie. Przykładów mogę podać tysiące - kwestia poszperania w archiwum. W maju minęły dwa lata od mojego pierwszego zalogowania się w Szaradzie i mogę spokojnie stwierdzić, że jest to już nowa strona. Wszystko jednak wymaga czasu, choć ostatnio nastąpiło duże przyspieszenie w dobrym kierunku. Reasumując - nie bójmy się liczby mnogiej, ale unikajmy kiepskich opisów i łączenia słów w liczbie mnogiej ostatnimi literami. W miarę przybywania dobrych zadań, te najsłabsze powinny być eliminowane. Strona w Internecie ma wiele zalet, ale ma też wadę, która sprawia, że los autorów i adminów jest nie do pozazdroszczenia - krzyżówki i związane z nimi nieodłącznie błędy, pozostają "na zawsze" - nie zawsze jednak we wdzięcznej pamięci zainteresowanych.
.
Te trzy opisy, których rozwiązań nie ujawniłem, niech będą zagadką dla chętnych.

ŁAKOCIE

RANY

- O rany Julek - łakocie!
- Racja panie Kubo. Trzeba to opić!

Dzejdi dziękuję za już proszę o jeszcze rozumiem i przyjmuję Twoje wyjaśnienie względem "haczykowatych" ale co z resztą na akceptację czeka ponad 200 haseł w lm. bez haczyka jakoś nikt się nie kwapi do ich akceptacji /zmówili się?/. Jomi a trzecie to OGNIE.

Beniu - dziękuję, nie wpadł bym.

W krzyżówce chodziło o KIJE. (we dwa)

Co by nie mówić piękne skojarzenia, a każdemu co innego w głowie.