Kwadraty-uzupełnianki-14

wiadomości: 5 rozmówcy: 3

I znów mam problem, wpisałam CERES [ceres, nazwa handlowa oczyszczonego tłuszczu spożywczego na bazie rzepaku (oleju rzepakowego), stałego, o barwie białej lub kremowej, stosowanego jako tłuszcz kuchenny (głównie do smażenia) oraz do produkcji margaryny]i ARESY [aresy, gatunek papierosów]a nie uznano mi tych wyrazów. Czy gatunki papierosów są nazwami własnymi? Proszę o odpowiedź.

ja bym się przychylił, że to nazwa własna.

NAZWY WłASNE wg wikipedii to: Wyróżnić można dwie duże grupy nazw własnych. Jedna z nich to nazwy osobowe, odnoszące się do ludzi. Druga to nazwy geograficzne nazywające miejsca. Wyróżnia się także mniejsze grupy, jak nazwy zwierząt, statków czy ciał niebieskich. Zatem tu nie ma mowy o papierosach, ale dziękuję za wyjaśnienie.

Definicja w wikipedii jest nieprecyzyjna: wspomina, że są inne grupy, spośród których wymienia tylko kilka. Są nazwy własne należące do innych grup: choćby hotel Bristol, karczma Rzym czy projekt Dharma.

Dokładnie rzecz biorąc, "Ares" to nazwa handlowa, a te są w zdecydowanej większości nazwami własnymi. Czasami nazwy handlowe stają się po pewnym czasie rzeczownikami pospolitymi (np. adidasy jako po prostu buty sportowe, niekoniecznie marki Adidas), są to jednak wyjątki od reguły.

*Zagadnieniem nazw własnych zajmuje się onomastyka a w jej obrębie chrematonimia, która zalicza nazwy używek do nazw własnych.
*Ale problem jest szeroki i tak do końca nie ma wyznaczonej wyraźnej granicy między jednostkowością a pospolitością jakiejś nazwy. *Te ARESY zaliczyłbym do kategorii przejściowej.
*Pospolitość wyrazów dopuszcza formę używania małej litery w tym obrębie.Ale to nie jest tylko kwestia użycia małej bądź wielkiej litery.Jeśli określamy niedopuszczalność nazw własnych w ogóle, to zamyka temat.