Hasło: "najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Centaura". Rozwiązanie: Agena. Tymczasem:Agena lub Hadar (β Cen) – druga co do jasności gwiazda w gwiazdozbiorze Centaura (wielkość gwiazdowa: 0,61m). Odległa od Słońca o ok. 525 lat świetlnych. Jej wielkość absolutna wynosi –5,42m). Należy do typu widmowego B1 III (zob. diagram Hertzsprunga-Russella). Temperatura jej powierzchni wynosi ok. 10 000K. Jej średnica przekracza 8 mln km, a masa jest 13 razy większa od masy Słońca.
Już gdzieś pisałem o tym, że Agena (Hadar, Beta Centauri) istotnie jest najjaśniejszą gwiazdą Centaura. Tyle, że w skali absolutnej. Protesty brały pod uwagę jedynie jasność obserwowalną. A ta dla Alfy jest znacznie większa niż Bety ze względu na ogromną różnicę odległości od Ziemi: Alfa 4.4ly, Beta: 525ly. Warto więc nie zadowalać się pierwszym trafieniem w google, a poszukać jedną stronę dalej, choćby dla porównania, jeśli nie odkrycia, że istnieją inne punkty widzenia (gwiazd).
Musisz się zalogować, aby móc umieścić swój komentarz.
Hasło: "najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Centaura".
Rozwiązanie: Agena.
Tymczasem:Agena lub Hadar (β Cen) – druga co do jasności gwiazda w gwiazdozbiorze Centaura (wielkość gwiazdowa: 0,61m). Odległa od Słońca o ok. 525 lat świetlnych. Jej wielkość absolutna wynosi –5,42m). Należy do typu widmowego B1 III (zob. diagram Hertzsprunga-Russella). Temperatura jej powierzchni wynosi ok. 10 000K. Jej średnica przekracza 8 mln km, a masa jest 13 razy większa od masy Słońca.
Proszę to zgłosić w odpowiedniej części forum.
poprawiłem opis słowa.
Opis poprawiony, a stary funkcjonuje w dzisiejszej krzyżówce?
Odkładam wysłanie rozwiązania na lepsze czasy.
Już gdzieś pisałem o tym, że Agena (Hadar, Beta Centauri) istotnie jest najjaśniejszą gwiazdą Centaura. Tyle, że w skali absolutnej. Protesty brały pod uwagę jedynie jasność obserwowalną. A ta dla Alfy jest znacznie większa niż Bety ze względu na ogromną różnicę odległości od Ziemi: Alfa 4.4ly, Beta: 525ly.
Warto więc nie zadowalać się pierwszym trafieniem w google, a poszukać jedną stronę dalej, choćby dla porównania, jeśli nie odkrycia, że istnieją inne punkty widzenia (gwiazd).