Krzyżówka dnia 209-01-12

wiadomości: 5 rozmówcy: 2

Chciałbym dowiedzieć się czemu poprawną wersją nazwy pustyni ma być Atacama, skoro przyjęta została nazwa spolszczona pisana przez K?
Dla porównania: http://encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=3871980

Chyba tydzień temu była już dyskusja na ten temat.

Proszę o korektę punktów, choć lepszym rozwiązaniem byłoby wycofanie krzyżówki jako błędnej.

Oczywiście krzyżówka z dnia 2009-01-12 :)

Mj162020, masz rację!
Atakama została oczywiście uznana, bo nie można było zrobić inaczej.
Niestety, jak widać,kij ma dwa końce.
Edytor krzyżówek nie ma sumienia, a trudno wymagać od rozwiązujących, żeby na bieżąco śledzili wszystkie dyskusje i pamiętali o tych uznanych, bądź nie uznanych pisowniach.
Spodziewałem się takich reklamacji, bo mnie samego skręciło, gdy ujrzałem ten pasztet.
Sam wpisałem poprawnie, bo akurat jestem na bieżąco i pamiętam, że wersja AKATAR była odrzucona, i, według mnie słusznie.
Ale "nowi" są bez szans!
Te dwa słowa nie powinny się krzyżować tymi właśnie literami, ale to wymagałoby adiustacji realnej, a nie tylko wirtualnej.
Teraz pozostaje albo znów namieszać i uznać AKATAR, albo(LEPIEJ) zgodnie ze słuszną sugestią mj162020 wycofać krzyżówkę.
***Uważam za właściwe rozpatrzenie mojej dawnej propozycji, aby przed "emisją", krzyżówki były weryfikowane przez "próbne" rozwiązywanie.Nie mam pomysłu jak to zrobić, ale tylko to pomoże wykluczyć takie głupie błędy, które powodują niepotrzebne zamieszanie i spory o przysłowiową pietruszkę.No i szkoda zmarnowanego czasu i straconych nerwów.Zamiast satysfakcji pozostaje niepotrzebny, kolejny zawód.

A tak na przyszłość, gdyby były problemy z rozstrzyganiem poprawności zapisu nazw geograficznych, proponuję zajrzeć na stronę:
http://www.gugik.gov.pl/komisja/wydawnictwa_ngs.php
i tam link do odpowiedniego zeszytu.

np. Atakama - zeszyt pierwszy.

Jeśli chodzi o nazwy geograficzne, to poza szczególnymi przypadkami większych problemów nie było.Źródło jest właściwe. Stąd przecież wędrują słowa do encyklopedii i leksykonów.
Stąd czerpie również wydawnictwo PWN.