Krzyżówka dnia-2009-08-07

wiadomości: 5 rozmówcy: 3

Tak jak sixthseries i pawelec proszę o oddanie punktu za ISMAEL. Uzasadniam ze źródła "Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych" Władysław Kopaliński Wydanie XX: Ismael- z Biblii (Gen., 16, 12); anioł mówi do Agary: " Otoś poczęła syna i nazwiesz go Ismael; będzie to człowiek dziki; ręce jego przeciw wszystkim"
Jeśli dla pana admina taka osobowość jak pan W. Kopaliński nie jest autorytetem to już sama nie wiem co myśleć.
Zarówno ISMAEL jak i IZMAEL jest poprawne więc nie rozumiem jaki jest problem w tym , aby uznać alternatywę.
Prosiłam również o zwrot punktów do MILUSIŃSCY [wyrazy przeciwstawne], chodziło o antonim słowa "PRZEDNI", powoływałam się na takie źródło jak MEGASŁOWNIK. Czy MEGASŁOWNIK RÓWNIEŻ NIE JEST WIARYGODNY TAK JAK WIKIPEDIA? Proszę o odpowiedź.
Prawdę mówiąc to czasem nie chce się już pisać tych reklamacji, bo to jest denerwujące, trzeba przymknąć oko i bawić się dalej rozwiązywaniem szarad i powiększaniem swojej wiedzy.
Życzę jak najmniej wpadek. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

Wobec przytoczonych źródeł (Kopaliński, Biblia Gdańska) dodaję formę Ismael jako alternatywę.

odnośnie tylnego: sprawa jest rozstrzygnięta autorytatywnie przez poradnię językową pwn:
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=9687

Wygląda na to, że w tym przypadku jest w megasłowniku błąd.

Pozdrawiam,

A co wskazuje jednoznacznie, że w określeniu "przedni" chodzi o liczbę pojedynczą?

PS. Zgadzam się z opinią, że w Megasłowniku jest błąd; "tylni" i "tylny" to nie są synonimy, ze względu na różne krotności.

Dziękuję za obszerne wyjaśnienia. Byłam pewna, że MEGASŁOWNIK jest wiarygodnym źródłem, a jednak okazało się że nie.
Pozdrawiam.