Krzyżówka dnia 2008-11-05 i Kwadraty-uzupełnianki-14

wiadomości: 10 rozmówcy: 4

W krzyżówka z dnia 2008-11-05 nie zostało uznane słowo "Sonora". Jego znaczenia to:
1. Sonora – jeden ze stanów w Meksyku, przy granicy z USA
2. Pustynia Sonora, w USA
3. Sonora – rodzaj kaktusa

Kwadraty-uzupełnianki-14,
dlaczego nie uznane zostały mi słowa: traki, obole, zboża, zrost, bober, żelek, areki?
Proszę o wytłumaczenie dlaczego rozwiązanie jest błędne, to tak dla wiedzy, bo ja uważam, że wszystko jest dobrze, no ale mogę się mylić.
Pozdrowiam

Dzięki za uznanie Sonory, ale gdzie zwrot 10 pkt?
No i czekam na opinię w sprawie drugiej z w/w krzyżówek.

czy admin wchodzi na te strony?
Dalej czekam na wyjaśnienia

Admin czyta wiadomości na forum, ale nieraz może mu to zająć trochę czasu, a może czeka także na opinie innych użytkowników ;)

Mnie się wydaje, że niektóre wyrazy nie zostały zaliczone, bo ich po prostu nie ma jeszcze w słowniku. Wiele z Twoich propozycji stanowi liczbę mnogą, a takich słówek raczej nie ma jeszcze wiele w naszym słowniku, a na pewno nie każdy rzeczownik w l. poj. ma już swój odpowiednik w l. mnogiej. Mnie zastanawia też wyraz 'bober', który prawdopodobnie oznacza bób w niektórych regionach Polski. Kiedyś były dylematy odonośnie słowa 'pyra' oznaczająca ziemniaka. Mnie osobiście takie regionalizmy nie przeszkadzają, nie wiem jak innym, a w szególności adminowi.

Bardzo Ci dziękuję za odniesienie się do mojej wersji. Poczekam i zobaczę, co admin na to, ale jak dla mnie jest to satysfakcjonujące wyjaśnienie. Czyli ok.!
Pozdrawiam

Sonora została już zgłoszona w innym wątku forum i uznana.

Jeśli chodzi o kwadrat-uzupełniankę: ten bober faktycznie jest zastanawiający. Encyklopedia i słownik PWN z kolei odnoszą go do bobra... I co z tym fantem zrobić?

Pryma, w SJP jest też odniesienie do bobu.Bober potraktowano jako regionalizm.
Kogo,czego?BOBRU, o kim,o czym? o BOBRZE.
Bez liczby mnogiej.

Czyli może być uznane?

regionalizmom jestem przeciwny - zaraz zacznie się prośba o uznanie całej listy góralskich czy kaszubskich słówek. Zastanawia mnie natomiast to odniesienie ze słownika PWN bober->bóbr

Jeśli chodzi o ten regionalizm to niby tak, ale z drugiej strony w opisie nie było zaznaczone, że nie mogą występować tego typu wyrazy. Było tylko, że nie można używać nazw własnych, a ponieważ wyraz ten występuje w słowniku PWN, to uznałam, że jest prawidłowy. Nie chodzi mi tu o te marne 10 pkt, bo i tak nic mi one tu nie dadzą, ale po prostu o zasadę.
Pozdrowienia