Sorki,ludziska, ale dla mnie domaganie się alternatyw jest śmieszne i uważam, że to dziecinada. Autor tworząc krzyżówkę MA PRAWO użyć takiej formy, jaką chce, a moim zadaniem jest odgadnąć jego intencje. Nie uda się-trudno, zaliczam byka. Ani mniej, ani więcej. A że w słowniku występują dwie formy pisowni danego słowa-TRUDNO, ważne dla mnie jest to, że użyłem innej formy niż autor i spokojnie przyjmuję to jako swój błąd. Dla wielu rozwiązujących punkty stały się celem samym w sobie i stąd chyba tyle wniosków o uznanie alternatyw. Tam, gdzie zaczyna się rywalizacja kończy się zabawa i rozrywka. To tylko moje zdanie i mój punkt widzenia. Pozdrawiam wszystkich P.S. Wiem, że wsadzam kij w mrowisko... A niech tam
Anagramówka nr 5. Trochę trudno mi było ustalić w pytaniu "w ziemi i na czole" czy chodzi o liczbę pojedynczą, czy mnogą, chciałbym w przyszłości uniknąć błędów - czy słowo "i" miało mi to zasugerować (a gdyby miała to być liczba pojedyncza, to byłoby "lub"? Pozdrawiam Piotr Trelewicz
Dokładnie tak, jak piszesz: jeśli jest "i" to daje liczbę mnogą (np. stół i krzesło = meble). Użycie "lub" daje liczbę pojedynczą tół lub krzesło = mebel. Ale uwaga! Czasami trzeba wczytać się dokładnie w opis hasła, bo nawet "lub" potrafi dać liczbę mnogą jeśli określenia użyte w definicji (lub choćby jedno z nich wskazuje wyraźnie na liczbę mnogą). Pozdrawiam .
A ja uważam, że takie podejście psuje zabawę. Ktoś rozwiązuje zadanie, a tu bach - okazuje się, że autor miał na myśli l.poj./l.mn., albo inne podobne określenie danego hasła, które też pasuje. Admini nieraz tak się bronią przed wprowadzeniem alternatywy jakby mieli płacone od każdej negatywnej decyzji.
Trochę więcej luzu po obu stronach, a na pewno wszyscy będą się tutaj dobrze czuli.
A co jeśli nie ma "i" ani "lub", a określenie nie jest jednoznaczne, jak w dzisiejszym wyzwaniu: "czerwone w talii"?. Karo, czy kara?. W tym przypadku można jedynie - strzelać. A można byłoby wyeliminować strzelanie, gdyby autor zechciał: 1. umieścić sporne O, lub A w haśle, które jest rozwiązaniem zadania 2. z góry dodać alternatywę pozdrawiam
Musisz się zalogować, aby móc umieścić swój komentarz.
Sorki,ludziska, ale dla mnie domaganie się alternatyw jest śmieszne i uważam, że to dziecinada. Autor tworząc krzyżówkę MA PRAWO użyć takiej formy, jaką chce, a moim zadaniem jest odgadnąć jego intencje. Nie uda się-trudno, zaliczam byka. Ani mniej, ani więcej. A że w słowniku występują dwie formy pisowni danego słowa-TRUDNO, ważne dla mnie jest to, że użyłem innej formy niż autor i spokojnie przyjmuję to jako swój błąd. Dla wielu rozwiązujących punkty stały się celem samym w sobie i stąd chyba tyle wniosków o uznanie alternatyw. Tam, gdzie zaczyna się rywalizacja kończy się zabawa i rozrywka. To tylko moje zdanie i mój punkt widzenia. Pozdrawiam wszystkich
P.S. Wiem, że wsadzam kij w mrowisko... A niech tam
Anagramówka nr 5. Trochę trudno mi było ustalić w pytaniu "w ziemi i na czole" czy chodzi o liczbę pojedynczą, czy mnogą, chciałbym w przyszłości uniknąć błędów - czy słowo "i" miało mi to zasugerować (a gdyby miała to być liczba pojedyncza, to byłoby "lub"?
Pozdrawiam
Piotr Trelewicz
Dokładnie tak, jak piszesz: jeśli jest "i" to daje liczbę mnogą (np. stół i krzesło = meble). Użycie "lub" daje liczbę pojedynczą tół lub krzesło = mebel.
Ale uwaga! Czasami trzeba wczytać się dokładnie w opis hasła, bo nawet "lub" potrafi dać liczbę mnogą jeśli określenia użyte w definicji (lub choćby jedno z nich wskazuje wyraźnie na liczbę mnogą).
Pozdrawiam .
P.S.
Ta emotka skrzywiona niezamierzona.
Z przypadkiem nr 3 zetkniesz się w anagramówce nr 03.
A ja uważam, że takie podejście psuje zabawę. Ktoś rozwiązuje zadanie, a tu bach - okazuje się, że autor miał na myśli l.poj./l.mn., albo inne podobne określenie danego hasła, które też pasuje. Admini nieraz tak się bronią przed wprowadzeniem alternatywy jakby mieli płacone od każdej negatywnej decyzji.
Trochę więcej luzu po obu stronach, a na pewno wszyscy będą się tutaj dobrze czuli.
@natxx
Ale takie są zasady w szaradziarstwie. Zmienianie, lub naginanie ich wprowadziłoby niesłychany chaos, nie luz.
A co jeśli nie ma "i" ani "lub", a określenie nie jest jednoznaczne, jak w dzisiejszym wyzwaniu: "czerwone w talii"?. Karo, czy kara?. W tym przypadku można jedynie - strzelać.
A można byłoby wyeliminować strzelanie, gdyby autor zechciał:
1. umieścić sporne O, lub A w haśle, które jest rozwiązaniem zadania
2. z góry dodać alternatywę
pozdrawiam