AFIKSOWE 31

wiadomości: 10 rozmówcy: 3

brak reakcji od 18 marca.

Wątki dobrze jest uaktywniać.
.
Nie uważam słowa Haftek za »powszechnie znane«. Jest wyraz znacznie bardziej popularny i nie trzeba go szukać w encyklopedii ani w słowniku.

definicja nad krzyżówką, mówi nam wyraźnie że "powszechnie znane słowo (występujące w encyklopedii lub słowniku j. polskiego PWN)"
poprzednio nasza dyskusja skończyła się stwierdzeniem, iż hasła nie ma w PWN więc nie może być uznane. teraz jest w PWN więc też nie może być uznane. Celowo wpisałem "haftek" ponieważ jest w tym słowniku. w tych krzyżówkach jest wiele możliwości rozwiązań. według opisu ogranicza nas tylko to czy coś jest w PWN. tyle razy mówiło się na tych łamach o konsekwencji...nie można nie uznawać hasła które spełnia wymogi formalne zawarte w opisie krzyżówki. autor zabezpieczył się przed dowolną interpretacją słowa "powszechnie znane" doprecyzowując je opisem w nawiasie...zatem o tym czy coś jest czy nie jest znane - decyduje encyklopedia lub sjp. Haftek spełnia ten wymóg i proszę o jego uznanie.

Tu tkwi sedno. Przede wszystkim słowo musi być powszechnie znane, w dalszej kolejności powinno być w PWN. Haftka jest znana powszechnie. Pan doktor, przy całym szacunku, nie! W tych zadaniach (specjalnych) powinno się przede wszystkim posługiwać własnym konceptem, a nie korzystać z pomocy ancyklopedii, bo tutaj jest ona zbędna. O tym czy coś jest znane, nie "decyduje encyklopedia lub sjp" - jak to błędnie ująłeś - ale ludzie, którzy używają języka na co dzień. To, że «arsinoterium» jest w encyklopedii, nie sprawia w cudowny sposób, że nagle wszyscy wiemy co to jest i gremialnie używamy tego słowa na co dzień. Uznawanie więc wszystkiego jak leci, tylko dlatego, że jest w encyklopedii, uważam za nieporozumienie. Kłóci się to zresztą z warunkiem powszechności, który tu jest nadrzędny.

nie jest tak jak piszesz. w jednej z krzyżówek tej samej kolekcji użyłem premiera Bartla i został uznany. nie sądzę żeby było to nazwisko używane "na co dzień". moim zdaniem nie jest też powszechnie znany, ale jednak jest prawidłowy;) wiele słów używanych w tych krzyżówkach nie jest powszechnie znana. gdyby takimi były, nie potrzebny byłby wpis o encyklopedii. przy całym szacunku, myślę że się mylisz, słowo jest w encyklopedii którą tutaj bardzo szanujemy. krzyżówka afiksowa jest dość dowolna w interpretacji, zwłaszcza w takiej sytuacji gdy końcówka z niczym się nie skrzyżowała i nie ma wpływu na inne hasła. zapis o encyklopedii lub słowniku jest tu decydujący. przy całym szacunku, nie możesz sam decydować czy słowo jest powszechnie znane, to jest po prostu niemożliwe. nie wystarczy spytać kilku osób, żeby to stwierdzić. nazwisko jest w encyklopedii i powinno zostać uznane. to nie jest pisanie "jak leci". myślę że to właśnie Twoja interpretacja instrukcji jest w tym przypadku błędna. w powyższej doprecyzowanie znajduje się w nawiasie, zatem dotyczy stwierdzenia "powszechnie znane"- inaczej użycie nawiasu byłoby bezsensowne. proszę o uznanie prawidłowego wpisu. pzdr

Tak obserwuje dyskusję i nadziwić się nie mogę. Porównując mianowicie dwa wyrazy, HAFTEK i HAFTKA, odpowiedź, który z nich jest powszechnie znany nasuwa się sama. Myślę, że wsiskanie Pana Haftka jest wciskaniem trochę na siłę.
Natomiast BARTEL nie musi być koniecznie premierem, czy konstruktorem lotniczym. Może być też POWSZECHNIE znaną, sympatyczną Panią Joasią ze Śląska.

Drogi Kenyasie, nie przekonałeś mnie o powszechności słowa «Haftek». Założeniem kolekcji nie było wykorzystywanie całych zasobów słownikowo-encyklopedycznych PWN-u, ale używanie słów, które autor uważał za powszechnie znane. Dopuszczenie obu wymienionych źródeł w całości, stałoby w rażącej sprzeczności z założeniem ogólnej znajomości słów, których wolno użyć w tych krzyżówkach i groziłoby "wysypem" setek alternatywnych rozwiązań. Dlatego pozostanę przy swoim zdaniu, nawet jeśli wydaje Ci się ono arbitralne. Pozdrawiam.

imola,alain,anemon,bobak, kasak, kotiki, floren, akary...to powszechnie znane słowa
a pan Haftek znalazł się w encyklopedii w wyniku wpisywania "czegokolwiek".
uważam, że nie macie racji co do interpretacji opisu krzyżówki. gdyby było tak jak piszecie nawias byłby zupełnie zbędny. nawias służy objaśnieniu słowa przed nim. pozostanę przy twierdzeniu, że słowa powszechnie znane to słowa zawarte w źródłach wymienionych w nawiasie.
ps: dla mnie akurat "pani Bartel" jest bardziej anonimowa niż Kazimierz Bartel:)

Wymienione przez Ciebie słowa są klasyką krzyżówkową i ich nieznajomość to już temat na zupełnie inną dyskusję. Pozdrawiam.

ja znam te słowa, tylko czy to że uznajemy je za klasykę krzyżówkową czyni je powszechnymi, używanymi na co dzień. nie sądzę.

1) Powszechnie znane słowo, występujące w encyklopedii lub słowniku j.polskiego PWN.

2) Powszechnie znane słowo (występujące w encyklopedii lub słowniku j.polskiego PWN).

moim zdaniem to nie jest to samo.