Zmiana punktacji.

Przygotowujemy kilka zmian w serwisie. Oczywiście - zmian na lepsze.

Po pierwsze, przemodelujemy punktację. Liczba punktów za każdą z krzyżówek będzie teraz arbitralnie ustalana przez moderatora, na podstawie jego własnej oceny trudności zadania. Będzie to liczba całkowita z zakresu 0-10. Będzie prościej i przejrzyściej. Znikną dziwne mnożniki i wskaźniki trudności krzyżówki nieskorelowane z punktacją. Skończą się też 'wystrzelone' punktacje w niektórych kolekcjach, lub niedocenione w innych.

Wszystkie krzyżówki w serwisie zostały już na nowo wycenione. Oznacza to konieczność przeliczenia rankingu na nowo. Przez kilka dni spodziewamy się też pewnych korekt w punktacji poszczególnych krzyżówek, co oznacza, że ranking może jeszcze delikatnie się zmieniać.

Drugą zmianą będzie wprowadzenie krzyżówek z podanymi rozwiązaniami. W każdej z kolekcji część krzyżówek będzie niepunktowana. Po ich rozwiązaniu system pokaże, jakie jest prawidłowe rozwiązanie. Dzięki temu ci, którzy nie mają dość umiejętności lub zapału, by samodzielnie rozwiązać krzyżówkę do końca, będą mogli zobaczyć to, czego nie byli w stanie odgadnąć.

Mamy nadzieję, że zmiany, które opublikujemy za kilka dni, przypadną Wam do gustu.

 

Komentarze

 renatalenska,

Fajnie,że na "stronie" dzieją się jakieś zmiany dot. podglądu prawidłowości rozwiązań. Na początku swej zabawy z krzyżówkami nie zawsze znałam zasady i wszystkie rozwiązania a w szczególności w tematycznych. Wysyłałam nieraz niewypełnione do końca co w konsekwencji przedłożyło się na %% skuteczność. Pozdrawiam i czekam na zmiany.

 jomitoka,

Ja nie wiem po co krzyżówki niepunktowane z rozwiązaniem...
Koniecznie trzeba zabierać punkty?
To może lepiej dać człowiekowi wybór - chcesz podejrzeć? - nie ma punktów!
Analogicznie, gdy nie korzystam z opcji podglądania - automatycznie punktuję w rankingu.
Bo rozumiem, że zamierzacie robić podglądy w już istniejących kolekcjach. W każdym razie takie jest moje zdanie. Dobrze było jak było.

 jomitoka,

Rozwinę temat. Jeżeli ktoś zaliczy pięć wpadek i z możliwych 10 punktów dostanie 5 to ma wybór. Albo traci te uciułane i ma wszystko na tacy, albo jeszcze raz może się przyjrzeć diagramowi i zastanowić samemu co było nie tak. Wszak nie od dziś wiadomo, że "czerwone latarnie" cudownie wpływają na zdolność myślenia. Wiadomo też, że im więcej błędów tym ciężej odgadnąć co miało być wpisane. Ale też im więcej błędów, tym mniej punktów - przy dziesięciu juz można śmiało podglądać rozwiązanie bez dalszych konsekwencji.
Zapraszam koleżanki i kolegów szaradzistów do dyskusji. Też macie takie odczucie czy tylko ja mam taki pogląd na tę sprawę?

 Maria48,

Myślę,że idzie ku lepszemu.Tak trzymać!Przy okazji/nie na temat/b.proszę o wyjaśnienie,czy i jak można "pogadać"z szaradzistami.Chciałabym,ale nie wiem jak.Bardzo proszę.Może gdzieś przy krzyżówkach logicznych.Maria48

 Maria,

Mario48; to bardzo proste. Już kiedyś prosiłam Cię o majla. Otóż kto chce pogadać zostawia na swoim koncie albo swojego majla, albo też nr GG. W ten sposób nieraz GG jest rozgrzane aż do czerwoności.

 pryma,

Jomitoka: Twoja propozycja ma jedną zasadniczą wadę: łatwo byłoby oszukiwać mając dwa konta (na jednym podglądam, na drugim nie). Gdyby nie to, to faktycznie byłoby to idealne rozwiązanie.

 jomitoka,

I właśnie musiałem wyjechać na dwie godziny do pracy. Podczas tego wyjazdu intensywnie myślałem nad moim wpisem, bo miałem wrażenie, że coś przeoczyłem. I olśnienie nadeszło - konkluzja identyczna. Nawet gdybyś, szanowny Prymo nie napisał tego komentarza, miałem zamiar napisać to samo co Ty, a co za tym idzie wycofać się z mojej nieprzemyślanej propozycji. Pozdrawiam i w sumie nieco zszokowany dziękuję za reakcję.

 kasia_st,

Nawiązując do postu Marii48, dużym ułatwieniem byłoby stworzenie shoutbox, umożliwiło by to bieżącą wymianę zdań między szaradzistami, nie wspominając już o możliwości zostawiania wiadomości na priv.

 jomitoka,

Zainteresowanych pocztą odsyłam tam, gdzie ten wątek już był poruszany.
http://szarada.net/forum/watek/moze-poczta-szaradziarska/?page=1
Na tym forum jest to nieco nie na temat. PZDR.

 kasia_st,

Jakoś tam wątek się nie rozwinął, poza tym poczta, a shoutbox to dwie różne sprawy. Kiedy zmiany odnośnie punktacji krzyżówek będą wprowadzone? (teraz tylko pół postu jest nie na temat)

 BaJo,

Sam sposób punktacji jest mi obojętny,gdyż jest on jednakowy dla wszystkich.Krzyżówki z podglądem to inna sprawa.Jeśli będzie to "kącik wprawka" dla "niewprawionych" a liczba rozwiązanych z tego kącika nie będzie dodawana do liczby rozwiązanych w ogólnym rankingu to ok. Mam też nadzieję,że krzyżówki już istniejące nie będą wstawione do tego kącika, a zostaną do każdej kategorii utworzone nowe krzyżówki w celu "ćwiczebnym"

 dzejdi,

Muszę Cię nieco rozczarować, bo do puli krzyżówek "rozkodowanych" trafi część krzyżówek z dotychczas edytowanych. Będą to pierwsze krzyżówki z każdej kolekcji, ale punktów za ich rozwiązanie nie będzie.

 BaJo,

To rzeczywiście rozczarowuje.Nie rozumiem uzasadnienia tego,jeśli ktoś chce poćwiczyć niech ćwiczy na nowych krzyżówkach. A co z kolekcją Jomitoki?,gdzie wszystkie krzyżówki połączone są w całość?

 BaJo,

Dlaczego zmiany mają działać wstecz?

 kasia_st,

Zlikwidujcie ranking, wtedy skończą się spory o punkty, a krzyżówki będą rozwiązywane wyłącznie dla przyjemności.

 BaJo,

Właściwie to nie wiem ,czemu zareagowałam tak agresywnie, w sumie to wszystko jedno,jakie zmiany wprowadzimy, ja po prostu organicznie nie znoszę przemeblowywania.Przepraszam za zamieszanie, to był tylko odruch.

 jomitoka,

Bajo. Odezwij się na moją pocztę to pogadamy o całości puzzli.

 irbisp,

Niepodawanie rozwiązań "na tacy" to było to , co zdecydowanie wyróżniało tą stronę! Krok w kierunku tych , którym się po prostu nie chce - to równanie w dół. Jest tyle źródeł , w których można odnaleźć poprawne rozwiązanie
(łącznie z bardzo bogatymi zasobami naszego słownika ), że nie widzę powodu , żeby w tym względzie cokolwiek zmieniać!Ta strona ma naprawdę swój niepowtarzalny charakter i niech on taki zostanie. Czy ktoś powiedział , że krzyżówkę trzeba rozwiązać w dziesięć minut. Niech to trwa dzień , tydzień , miesiąc , a jaką przynosi satysfakcję gdy samemu znajdzie się poprawne rozwiązanie. Tego żadna podpowiedź nie zastąpi! Niech myślenie w dalszym ciągu będzie w cenie! Nie psujcie tego co naprawdę dobrze funkcjonuje.

 dzejdi,

Puzzle to jedna krzyżówka. Nie ma mowy o ujawnianiu jej kawałków.

 pryma,

Wciąż zdecydowana większość krzyżówek będzie punktowana. Mamy więc nadzieję, że wprowadzenie kilku krzyżówek "rozgrzewkowych" nie zmieni istotnie charakteru strony.

Zgadzam się z zarzutem, że jest to też ukłon w stronę tych, którym się nie chce. Jednak może właśnie spojrzenie na prawidłowe rozwiązanie i refleksja "jak mogłem na to nie wpaść" zmobilizuje ich do wysiłku i zmierzenia się z krzyżówkami punktowanymi?

Dostajemy sygnały, że "większość krzyżówek jest trudnych i łatwo się przez to zniechęcić". Chcemy pokazać, że wcale takie trudne nie są, jeśli się tylko pomyśli i pokombinuje.

 BaJo,

Zgadzam się z irbisp-em,że do krzyżówek trzeba wracać.To co wczoraj wydawało się trudne, na drugi dzień,czasem okazuje się proste.To rada w stronę tych niecierpliwych.
Można wprowadzić krzyżówki z podglądem,ale dalej budzi mój sprzeciw ujawnianie już emitowanych krzyżówek.Może dałoby się jednak wprowadzić kącik osobny dla tych co chcą poćwiczyć, spróbować sił, a potem zacząć na poważnie rozwiązywać? co o tym sądzicie?

 kenyas,

mnie też nie podoba się pomysł z podglądem. dużo osób po prostu nie ma chęci wysilać mózgownicy i uczyć się nowych rzeczy. w dobie przed internetowej miałem taką sąsiadkę. jak coś jej nie wychodziło w krzyżówce, to dorysowywała sobie kratkę...też trzeba by rozważyć taką możliwość;)

 elwer,

No dziś miałem paskudne wrażenie że coś nie tak. Ale po przeczytania wiadomości o zmianach zasad wszystko wróciło do porządku. Ciekawe ile będzie do odrobienia? Ja jestem za punktacją, lubię rywalizację. Podpowiedzi? Raczej nie. Jak czegoś nie wiem to niestety wychodzi brak wiedzy, ale ciekawość pozostaje. Pozdrawiam.

 Xsamael,

Zastanawia mnie jedna sprawa.Skoro ktoś do tej pory zajął jakąś pozycję to dla czego teraz ma być kilkanaście pozycji niżej, lub kilkadziesiąt wyżej w rankingu?Czy nie można by wprowadzić zmiany a pozycję pozostawić?Rozumiem,że to wynika z wyliczeń.Mimo to pozostał mi leciutki niesmak.
Pomysł, że gdy podglądasz to nie dostajesz punktów jest ok.Myślę jednak, że większości z nas frajdę sprawia właśnie "dokopywanie się" do sedna :)

 jomitoka,

Generalnie mam gdzieś te ujawnione rozwiązania. Pomysł wydaje mi się kompletnie pozbawiony sensu. Powyżej, bodajże Irbisp, pisze, że to co wyróżniało tę stronę zostaje w pewien sposób zaprzepaszczane - i w pełni się z nim zgadzam.
Ale trudno, ma być to niech będzie. Pytanie mam jednak takie: Czy tylko u mnie te rozwiązania pokazuje błędnie? Tzn. tak jak kiedyś, przy tłoku na Stronie, błędnie czasami otwierało krzyżówki. Na biało i uciętą z przesunięciem.

 Gorol,

Uważam, że generalnie strona była niepowtarzalna i dla pasjonatów. Smutne są te zmiany wymuszone przez osoby przyzwyczajone do rozwiązywania "panoramicznych" z Technopolu.
Były już w internecie strony z krzyżówkami, na których widoczne były ślady naszych pasjonatów.
Wracali jednak do szarada.net, czy warto robić ukłon w stronę idących na łatwiznę. A może jeden dział z 1-2 krzyżówkami z każdego rodzaju, ale w celu zapoznania się z działaniem systemu szarady.net.
Brak rankingu (rywalizacji) na pewno zuboży stronę.
Z dotychczasowego doświadczenia mam jeden wniosek. Coś dobrego buduje się długo, czasami latami i wymaga to cierpliwości. Ale spaprać można szybko i w jednej chwili.

 irbisp,

Czar prysnął! Aura tajemniczości , czegoś tak bardzo pożądanego , a zarazem trudnego do zdobycia - gdzieś znikła. Kolekcje krzyżówek straszą "zerówkami" niczym dorodne organizmy amputowanymi kikutami. Na oszlifowanym diamencie pojawiła się rysa ...... i już nie jest taki wspaniały!

 dzejdi,

Zapachniało Rodziewiczówną. Ten opis przypomina przebudzenie się byłej już dziewicy w panieńskiej alkowie.
Krajobraz po bitwie - a cóż się w gruncie rzeczy zmieniło? Unormalniliśmy punktację za krzyżówki. Nie ma już kominów punktowych między Anagramami, Panem Tadeuszem, a innymi - trudniejszymi nieraz zadaniami. Ci, którzy skarżyli się na hermetyczność niektórych kolekcji, nie mają już powodów do narzekania. Nie mam złudzeń, że to wiele pomoże, ale drzwi dla chętnych zostały uchylone. Tych kilkadziesiąt krzyżówek zwolnionych z "kary" za złe rozwiazanie jest ułamkiem, który niewiele zmienia. Chwilowe spadki lub awanse w rankingu wystąpiły przejściowo. Pozostaje kwestia estetyki, ale to jest kwestia indywidualnego odbioru. Mnie też kiedyś długo brakowało dawnej "skórki" naszej strony, ale musiałem przywyknąć. Teraz już ta nowa wydaje się być "tą, która była od zawsze".
Doradzam spokój i opanowanie.

 watad,

Narzuciła mi się myśl; otóż ci, którzy dopiero teraz dołączą do nas nigdy nie będą mogli już nas dogonić, chociażby rozwiązywali wszystkie zadania na maksa. Część bowiem krzyżówek została wyłączona do ćwiczeń, zatem automatycznie "wyleciała" z ogólnej punktacji.
Czy dobrze myślę? Jeśli tak, to czy to jest sprawiedliwe?

 dzejdi,

Mylisz się, Watadzie.
Krzyżówki "zerowe" są zeropunktowe dla wszystkich. Zarówno dla tych, którzy je już rozwiązali(z obojętnym skutkiem), jak i dla tych, którzy dopiero je rozwiążą. Są wyłączone z puli wliczanej do rankingu. Punkty przy tych krzyżówkach wyznaczają jedynie skalę ich trudności, natomiast nie ma za nie punktów rankingowych.

 kaziuo,

Dlaczego nie mam punktów za krzyżówki, które rozwiązałem. Zmiany działające wstecz świadczą, że serwis nie jest wiarygodny.

 viki,

Zgadzam się z Kaziuo!!!
Ta strona była super, ta rywalizacja, to poszukiwanie odpowiedzi na hasła dla nas trudne, a teraz - jakieś podpowiedzi?!
Nie wspomnę już, że to przeliczanie punktów i te krzyżówki wogóle bez punktów to już naprawdę przesada!!!!!!!
Jak będę chciała bez punktów, to sobie wezmę gazetę i tam sobie rozwiążę krzyżówkę!!!!
Jestem zawiedziona, rozczarowana i chyba zrezygnuję z całej tej zabawy, bo to bez sensu!!!

Poprzednie wpisy

Późniejsze wpisy