Rozpoczynamy Rozdział Drugi

Pan Marek Penszko (którego wielce cenimy) w swoim łamiblogu podzielił się swoimi przemyśleniami na temat tworzenia krzyżówek. Zacytujmy jego wypowiedź na temat wspomagania komputerowego przy ich układaniu:

Komputer przydaje się do splatania słów, ale podstawą dobrej krzyżówki są głównie oryginalne, pomysłowe objaśnienia. Zasób słów jest ograniczony, inwencja autora objaśnień - nie. I właśnie przede wszystkim za tę inwencję ceniona była przed laty przekrojowa "Krzyżówka z kociakiem". Komputery się wówczas nie "wtrącały".

My do tej pory skupialiśmy się na efektownym splataniu słów właśnie - łącząc je w zestawy tematyczne lub metagramowe, czy też tworząc układy geometryczne. I tutaj, jako specjaliści od algorytmów, dalej będziemy się realizować. Mamy jeszcze wiele pomysłów i wierzymy, że uda nam się otrzymać takie sploty, które zadziwią świat.

Ma jednak rację pan Marek, zwracając uwagę na opisy. My też uważamy, że to w nich tkwi siła i piękno krzyżówki. Nie ma też co ukrywać - nasze własne opisy wybitne nie są, zdecydowanie brakuje im finezji. Czy mamy na to jakiś pomysł? Ha! Mamy!

Krzyżówki Przekrętki

Niniejszym rozpoczynamy drugą fazę naszego wielkiego projektu. Od dziś każdy z szaradzistów po rozwiązaniu krzyżówki może zaproponować własne opisy do użytych w niej słów.

Proponujemy Wam następujący układ: my Wam będziemy dostarczać krzyżówki, Wy zaś przy okazji rozwiązywania spróbujcie je od czasu do czasu "podrasować". Im więcej osób włączy się do zabawy, tym lepsze krzyżówki wspólnie uzyskamy. Ku wspólnej radości rozwiązywania.

Sposób użycia jest prosty: po zakończeniu krzyżówki - na stronie z wynikami, należy kliknąć na słówko w podglądzie rozwiązania. Pojawi się tradycyjna lupka z powiększonym opisem słowa, zaś pod opisem - dwa dodatkowe linki. Pierwszy z nich - "zaproponuj opis" - pozwoli Wam zaproponować własny, finezyjny opis do słowa. Można wtedy ustalić kategorię tematyczną oraz trudność. Drugi z linków to "dodaj komentarz". Przenosi on na stronę z komentarzami do opisu, gdzie można podzielić się swoimi przemyśleniami.

Połączenie siły algorytmów splatających słowa z inwencją nie jednego, lecz wielu autorów - czy to nie wydaje się Wam ideą wartą realizacji? Wierzymy, że może przynieść fantastyczne efekty.

Załoga Szarada.net

Poprzednie wpisy

Późniejsze wpisy