Zoologia - 49

wiadomości: 5 rozmówcy: 3

Proszę o uznanie słowa MATJAS (jako alternatywa dla matias - śledż)

faktycznie wiele osób reklamowało matiasy jako matjasy. Tymczasem jednak wszystkie źródła pisane podają pisownię matias, wygląda więc na to, że matjas to po prostu powszechny błąd.

Chyba, że ktoś jest w stanie wskazać jakieś źródło uznające taką pisownię?

Niestety nie znalazłam żadnego godnego zaufania źródła, opisującego słowo matjas. Chociaż w całym internecie pełno jest matjasów to jednak we wszystkich szanujących się źródłach występuje tylko forma matias. Chyba rzeczywiście jest to błąd, choć bardzo szeroko rozpowszechniony.

*Monimoni, te MATJASY są nam dobrze znane ze sklepowych wywieszek.Też w swoim czasie myślałem, że jest to poprawna forma, gdyż z inną się nie spotykałem, a problemem głowy nie zawracałem.Może ktoś chciał pokreślić prawidłową wymowę?Trudno dociec, zresztą, błąd jest w sumie kosmetyczny.Jest wiele poważniejszych.
*Zazwyczaj przechodzimy obojętnie obok wywieszek typu: POMARAŃCZ czy WINOGRON, nie zdając sobie do końca sprawy jaką szkodę wywołują.Utrwalają błędy językowe; co gorsza, zaczynają funkcjonować własnym życiem przechodząc do języka potocznego.
.
**Jeszcze jeden powód żeby polubić krzyżówki!

Tak dzejdi, masz całkowitą rację. Muszę przyznać, że nigdy nie zwracałam zbytnio uwagi na wywieszki sklepowe, szczególnie jeśli chodzi o rzeczone matjasy (czyli matiasy), a mimo to utkwiło mi w głowie to nieprawidłowe, jak się okazuje, określenie.
Człowiek uczy się przez całe życie!