Czarno na białym - obrazek 17

wiadomości: 7 rozmówcy: 2

Zauważyłem, że obrazek ma alternatywne rozwiązanie. Zamiast kratki (5,1) można zaczernić (5,2), zamiast (6,2) (6,3), a zamiast (11,3) (11,1). Wszystkie liczby w rzędach i kolumnach się zgadzają. Uważam nawet, że taka wersja jest bardziej realistyczna od proponowanej przez autora, ponieważ owad posiada dłuższy czułek i aparat liżący skierowany na lewo. Tylko domalować ciastko z lewej strony i wyjdzie arcydzieło.

@Rozbebeszacz
Nie doczytałeś opisu zadania do końca. Pole 11,3, jak to wyliczasz, jest na sztywno do zaczernienia.
Sorry - zadania logiczne na szaradzie są zawsze solidnie sprawdzane i nigdy nie mają rozwiązań alternatywnych.
Pozdrawiam.

Może faktycznie było jakieś szare pole, ale nie zwróciłem na nie uwagi. Często rozwiązuję obrazki logiczne i jestem przyzwyczajony do jednoznacznych rozwiązań bez wstawiania sztywnych pól do zaznaczenia. Uważam, że lepszym pomysłem byłoby np. wstawienie 6 zamiast 5 w trzeciej kolumnie i 2 zamiast 1 w szóstym rzędzie. Mam nadzieję, że nie ma takich pułapek w następnych obrazkach i będę mógł się cieszyć tą fajną kolekcją bez wpadania w konfuzję, jak za tym razem. Pozdrawiam.

Szare pole występuje kilka razy. Ale tylko tam, gdzie faktycznie matematyka pozwalała na alternatywne wypełnienie. Niezależnie czy obrazek traci na przejrzystości przy alternatywnym rozwiązaniu.
Pozdrawiam.

Dodam tylko, że obrazki to moja ulubiona rozrywka ale niestety - gazety czy nasza konkurencja internetowa często każą nam strzelać, słowo "logiczne" traktując bardzo umownie.
Nigdy nie miałeś takich sytuacji? Dziwne - bo to nagminne.

Rozwiązuję obrazki z pewnego czasopisma, w którym zazwyczaj znajduje się 28 obrazków i jedno dodatkowe zadanie np. kakuro albo pokropek. Dotąd nigdy nie odkryłem żadnego błędu. Jeżeli miałbyś ochotę naprawić obrazki, tak aby były jednoznaczne, służę pomocą. Podejrzewam, że w większości przypadków pomogłoby zaczernienie pojedynczego pola. Nie sądzę, żeby ich jakość mocno ucierpiała po takim zabiegu. Pozdrawiam.

Rozbebeszaczu!
(swoją drogą - świetna ksywka)
Ależ ja doskonale wiem, jak uniknąć dwojakich możliwości wypełnienia, wiem jakie sytuacje i układy czarnych pól determinują takie efekty. Owszem - czasem wystarczy jedno dodatkowe pole, tak jak piszesz. Ja jednak nie chciałem niepotrzebnie czegoś pogrubiać, gdy chciałem zachować "mimozowatość" kształtu. Stąd mój nieco nowatorski i nietypowy sposób na pozbycie się altów. I zaręczam - naprawdę jest tego malutko. Może cztery przypadki? Chyba nawet nie.
Pozdrawiam obrazkowicza serdecznie.