Magia przez wieki

Dziś podwójna porcja krzyżówek - dwie nowe kolekcje, w których zanurzymy się w świecie czarów, przepowiedni, fantastycznych stworzeń i bohaterskich czynów. Temat stary jak ludzkość, a wciąż świeży - czego niniejszym bezspornie dowodzimy.

Krzyżówka-mitologia
Krzyżówka-mitologia

Pierwsza kolekcja sięga daleko do początków naszej cywilizacji. Opowieści o wyczynach Jazona, Perseusza czy Odysa inspirują już od trzech tysięcy lat. Mitologia grecka - bo to ona jest tematem kolekcji, stanowi wiedzę obowiązkową dla każdego szanującego się humanisty, oraz wdzięczne (i często eksploatowane) źródło inspiracji szaradziarskich.

Druga kolekcja przenosi nas na przeciwległy biegun czasu - Harry Potter to historia tak świeża i współczesna, że nieznana większości dorosłych obywateli. Ma jednak Harry grono swoich wielbicieli, którym tę kolekcję dedykujemy. Niniejszym wynagradzamy wysiłki szaradzistki o nicku Adulek, która rozpoczęła żmudną pracę nad harrypotterowym słownikiem.

W międzyczasie zdecydowaliśmy się na dodanie dwóch nowych kategorii specjalnych: pierwsza z nich to HARRY POTTER właśnie, zaś druga - to WIEDŹMIN. Reagujemy w ten sposób na tematykę pojawiających się wpisów do słownika. Opisy z kategorii specjalnej mogą być używane tylko w krzyzówkach poświęconych tematyce. Dzięki takiej definicji, tworząc opisy, możemy zakładać, że rozwiązujący zna kontekst tematyczny pytania i nie trzeba w każdym haśle dopisywać "w prozie Sapkowskiego" czy też "w serii opowiadań o Harrym Potterze". Zachęcamy do dalszej rozbudowy słownika. Aby utworzyć kolekcje porównywalne z dwoma właśnie prezentowanymi, potrzebujemy ok. 300-400 słów. Nie muszą to być wcale nazwy własne unikalne dla danej kategorii (jak VOLDEMORT czy GERALT). Równie dobrze słówka mogą odpowiadać na wszystkie inne zagadki świata Harrego czy Wiedźmina ( "KOTY - uwielbia je pani Figg" czy "SREBRO - z niego miecz na potwory").

Życzymy przyjemnego rozwiązywania. Zapraszamy do głosowania w nowej ankiecie - dajcie nam znać, jakie kolekcje chcielibyście w następnej kolejności.

Poprzednie wpisy

Późniejsze wpisy